תרצה פורת הי"ד

תרצה פורת הי"ד

תרצה פורת הי"ד

 

ביט' ניסן תשמ"ח הותקפה קבוצת נוער מאלון מורה שיצאה לטייל בשומרון.

הקבוצה אולצה להכנס לכפר הערבי ביתא, שם נרצחה תרצה במהלך המהומות בכפר.

 

בת יוסף ונחמה . נולדה ב- י"ב בכסלו תשל"ד 7/12/1973

התגוררה באלון מורה

נהרגה בכפר ביתא בשומרון ב- י"ט בניסן תשמ"ח 6/4/1988

הותירה הורים, שתי אחיות ואח

 

 

קורות חייה:

תרצה, בת נחמה ויוסף, נולדה בקרית ארבע, היא חברון, בי"ב בכסלו תשל"ד (07.12.1973). בהיותה בת שנתיים, עם התארגנות גרעין אלון מורה להתיישבות בשומרון, עברה עם משפחתה להתיישבות זמנית בקדומים עד לאישור הממשלה להתיישבות באיזור שכם.

 

בשנת תש"מ התחילה ללמוד בכיתה א' במחזור הראשון (ובו חמישה תלמידים) של בית הספר האזורי "נחלת צבי". את חטיבת הביניים למדה באולפנת "להבה" בקדומים, ובכיתה ט' עברה לאולפנת הרב בהר"ן בכפר סבא.

תרצה היתה ילדה תוססת, חברותית, מלאת שמחת חיים ופעילה בתנועת הנוער "בני-עקיבא". לא סלדה משום עבודה ותמיד היתה מוכנה לעזור. בכל רגע פנוי קראה ספרים וגם כתבה שירים.

 

מאד אהבה לטייל ברחבי הארץ, וזאת הביעה בשיר שכתבה ושמו "יש טיול":

"אני אוהבת לטייל בארצי / לראות כל מקום וכל אי. / בכינרת לטבול את הרגליים / ולהיות בעיר העתיקה בירושלים. / ליד נחל, חלוקי אבנים לאסוף / ולטפס במרומי הר החרמון לבסוף."

 

בשיר "חרות בארצנו" ביטאה תרצה את הרצון לחרות וחופש בארצנו:

"יש לנו ארץ של יהודים, ארץ הישראלים / ארץ שהיא שלנו, ושעליה דמים שפכנו / אך, האם זו ארצנו? האם העניקה לנו את חרותנו? / האם כאן אנו עצמאים, וגרים בין הערבים? / האם כך רצינו לחיות, להיות כמו חיות מבוהלות? / האם רצינו עליה לשפוך דמים, כדי לתת אותה לאחרים? / האם זו הארץ שהרצל בדה, האם זו הארץ שבן-גוריון בנה? / האם זו שעליה הרעפנו אהבה, כדי לתת לאחרים לחלקה? / אולי פעם נהיה חפשיים, יהיה אחרת, ואז נחיה בארץ הנבחרת."

 

אולם, לתקווה זו תרצה לא זכתה, ועל אהבת הארץ, קדושתה והחרות בה, היא נפלה.

 

ביום רביעי י"ט בניסן, חול המועד פסח תשמ"ח (06.04.1988) יצאה תרצה ביחד עם קבוצת צעירים בני גילה, במסגרת פעילות נוער באלון מורה, לטיול מאורגן, עם מדריך מוסמך ומאבטח, בגבעות הסמוכות לישוב. הקבוצה החלה לצעוד מזרחית לצומת תפוח. ליד מעיין עשתה הקבוצה הפסקה לארוחת בוקר. צעירים ערבים, תושבי הכפר ביתא, החלו ליידות אבנים לעברם.

למרות יריות האזהרה של מאבטחי הקבוצה, המשיכו הצעירים להתקרב לעבר הקבוצה ולסגור עליה. לבסוף אולצה הקבוצה להיכנס אל תוך הכפר ביתא, בניגוד למסלול המתוכנן. בתוך הכפר פרצה מהומה גדולה, במהלכה התנפלו תושבים מקומיים על הקבוצה ובעיקר על המאבטחים, ניסו לחטוף את נשקם ופצעו את רוב משתתפי הטיול. במהלך המהומה נורתה ירייה, אשר פגעה בראשה של תרצה והרגה אותה במקום.

 

בת 14 וחצי שנים היתה במותה, הניחה הורים, שתי אחיות ואח.

 

 

שלושים שנה אחרי, י"ט בניסן תשע"ח יצאו להשלים את הטיול ההוא - בני משפחתה יחד עם מטיילי הטיול בשנת תשמ"ח,  עם נוער אלון מורה, תושבי אלון מורה, ועוד מאות מטיילים מכל הארץ. לחצו לתמונות מהטיול

 

לחצו כאן לסרט